Oyunculuktan oyun dünyasında çalışmaya!

31
0

Dünyanın en genç nüfusuna sahip ülkelerin birinde yaşıyoruz. Güncel olmayan ama aklımda kalan son verilere göre, ülkemizde 22 milyondan fazla oyuncu var. Bu rakamın büyük bir çoğunluğunun Facebook veya browser tarzı oyunları tercih ettiğini düşünebiliriz. Hatta biraz daha abartıp, 22 milyon oyuncunun 15 milyonunun sadece Facebook, browser veya mobil oyunlar oynadığını varsayabiliriz. 15 milyon az geldiyse, bu rakamı daha da abartıp 20 milyon diyebiliriz. Geriye ise 2 milyon oyuncu kalıyor. Gencinden – yaşlısına, e-spor’a gönül vereninden – araba yarışlarında asfalt ağlatanlara kadar uzanan geniş bir yelpaze olduğunu düşünebiliriz. Peki, sizce bu 2 milyon kişiden yüzde kaçı oyunlara eğlencenin yanında iş olarak bakıyor? Ya da ülkemizde hala gelişmekte olan oyun sektöründe bir yer edinebileceğinden haberdar? Eminim ki bizleri yakından takip edenler bunların farkında, Türkiye’nin oyun pazarındaki yeri her geçen gün daha da artıyor.

Çevrenizde oyun oynayan arkadaşlarınızdan yüzde kaçı oyun sektöründe çalışabilme imkanının olduğunun farkındadır düşündünüz mü? Bu herhangi bir organizasyonda hakemlik de olabilir, üst kademe bir pozisyonda bir oyunun veya oyun firmasının başına geçmek de olabilir. Her oyuncunun hayalinde olduğunu varsaydığımız bu düşünce, bence hiç de zannettiğiniz kadar uzak bir ihtimal değil. Oyun turnuvalarına katılan, oyun turnuvalarını takip eden ya da kıyısından köşesinden oyun ile ilgili bir organizasyonda bulunanlar dışında maalesef büyük bir kitle böyle bir imkanın varlığından haberdar değil.

Şimdi “Bu yazıyı yazan ne saçmalıyor?” ya da “Of sıkıldım!” diyecek olanlarınız olabilir. Şunu söylememe izin verin lütfen, üniversitenin hangi bölümünü bitirmiş olursanız olun ya da kendi kendinizi geliştirmiş biri olun, oyun sektörünün kapıları aslında herkese açık. Ekonomi okuduysanız, oyun sektöründe çalışabilirsiniz; tasarım okuduysanız isterseniz oyunlara web sitesi yapabilir ve en has 3D modellemeleri çıkartabilirsiniz. Veya reklamcılık mı okudunuz? Oyun sektöründe oyunlardan anlayan reklamcı aramayan firma yok! Türkiye’de oyunlar hakkında çok iyi bilgisi olan 2-3 taneden fazla reklam şirketini kim sayabilir ki? Siz de bunlara öncü olabilirsiniz. Üniversiteye gidememiş ama oyunlarla arası çok iyi olan sana da bu sektörde bir yer olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Herhangi bir oyun firmasında arzu ettiğin bir pozisyonda çalışabilme imkanın var! Belli ki şu an hala okuyorsun; peki hiç tutkunu olduğun oyunları kendi pencerenden inceleyip değerlendirme yapmayı düşündün mü? Ya da bir oyun firmasında gönüllü olarak görev almayı? Hayalini kurduğun ya da kurmak üzere olduğun pozisyona, oyun sektörüne nasıl giriş yapabileceğini mi bilmiyorsun? O zaman tecrübelerime dayanarak, biraz da kendimden örnekler vererek anlatmama müsaade et lütfen:) 

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Next page
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!