LoL | Sezon Ortası Güncellemesi: Rün Sistemi Değişiyor!

Sezon Ortası boyunca League of Legends’ın hangi değişikliklere maruz kalacağı yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Bizi heyecanlandıran bu değişikliklerin başında ise rün ve kabiliyet sistemindeki köklü değişiklik yer alıyor. Yeni istemciye geçtikten sonra sinyal susturma ve 10’lu yasaklama gibi bir çok yeniliğin geldiği oyun hız kesmiyor ve sürekli kendini yeniliyor. En son duyurulan yenilikleri bu yazı içerisinde inceleyebilir yayınlanan videodan izleyebilirsiniz.

RÜNLER YENİLENİYOR

İlk olarak herkesi sevindirecek bir haberimiz var. Gelecek değişiklikle birlikte yeni rünlere IP harcamanız gerekmeyecek. Çünkü artık bedelsiz olarak elde edebileceksiniz. Şu zamana kadar rünlere ve rün sayfalarına harcadığınız binlerce IP’nin karşılığını nasıl alacağınız ise tam olarak belli olmamakla birlikte telafi edileceğine dair söz aldık. Ayrıca artık rün setlerinizi şampiyon seçim ekranında da düzenleyebileceksiniz. Böylece rakibinizin seçimlerine karşı daha dinamik bir karşılık vermiş olacaksınız.

Kasım ayında gelecek olan Sezon Ortası Güncellemesi ile rünler ve kabiliyetler köklü bir değişime uğruyor. Çok fazla parçadan oluşan eski rünlerin aksine daha güçlü ve daha belirgin etkiler sunan rünler göreceğiz. Anahtar Rün adı verilen rünler sizin oyun tarzınızı daha belirgin kılacak ve şu anki rünlerden daha belirgin etkiler sunacak. Bu Anahtar Rünlerden bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz.

Garez: Birkaç saniye çatışmada kaldıktan sonra Garez size %60 saldırı hızı sağlayacak ve saldırı hızı üst sınırınızı bir süre ortadan kaldıracak.

Perxie: Perxie özel yeteneklerle gelen bir yoldaş. Takım arkadaşlarınıza gönderdiğinizde kalkan verecek. Rakibe gönderdiğinizde ise hasar verecek.

Anahtar Rünler sizin rün setlerinizi temel taşını oluştursa da daha sonra tercih edeceğiniz büyük ve küçük rünlerde oyun stilinizi etkileyecek. Örneğin, Şifa Taşkını adlı büyük rün sizin azami canınızı aşan iyileştirme etkilerinin fazlasını kalkana dönüştürüyor. Yanınızda Soraka veya Sona ile bu büyük rünün ne kadar faydalı olabileceğini bir düşünün.

TAKDİR SİSTEMİ DEĞİŞİYOR

Şu anki takdir sistemi oyun sonu ekranındaki birkaç seçenekten oluşuyor ve oyuna hiçbir etkisi bulunmuyor. Bunu değiştirmek isteyen Riot sistemi kökten değiştirerek hem sistemi daha kullanılır yapacak hem de sistemden bir şeyler elde etmenize olanak sağlayacak.

Takdir sistemi güncellendiğinde, merkez havaya uçtuktan sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek. Bu ekranda takım arkadaşlarınızdan birine oy verebileceksiniz. Eğer takım arkadaşınız kötü gününde olsa da sakinliğini koruyabildi ise “Stayed Cool” diyebilirsiniz. Ya da oyun içinde iyi bir lidere yakışır kararlar aldı ve sizi galibiyete taşıdı ise “Great Shotcalling” diyerek saygınızı gösterebilirsiniz. Son olarak ise takım arkadaşınız ile oynamaktan zevk aldıysanız ve eğlenceli vakit geçirdiyseniz arkadaşınızı “GG <3” diyerek takdir edebilirsiniz.

Artık takdir sisteminin de kendine özgü bir seviye sistemi var. Takım arkadaşlarınızdan takdir topladıkça artacak olan seviye profilinizde gözükecek. Takdir seviyeniz artık size faydalar sağlayacak. Örnek vermek gerekirse anahtar parçacıkları artık takdir sistemi üzerinden düşecek ve takdir seviyesi daha yüksek olan oyunculara özel içerikler gibi ilave ödüller verilecek.

Yeni takdir sistemi bu hafta açık betaya geliyor ve 7.13 yaması ile bütün dünyada faaliyete geçmesi bekleniyor.

SESLİ SOHBET SEÇENEĞİ GELECEK Mİ?

Riot bu konuda hala çekimser davranıyor. Bir kesimin kesinlikle istediği bu seçeneği diğer kesim istemiyor. Bazı oyuncular bunun oyuna katkı sağlayacağını düşünürken diğer oyuncular oyuna zarar vereceğini düşünüyor. Bize soracak olursanız böylesine rekabetçi bir oyunda sesli sohbet kesinlikle olmalı. Sonuçta agresif oyuncuları susturmak için bir seçeneğiniz olduğunda bu sistemden zarar görmenizde engellenmiş oluyor.

Daha netlik kazanmayan bu konu için Riot hala bir karar vermemiş gibi gözüküyor ve bu sistemi getireceklerse bundan herkesin yararlanacağı şekilde sağlamayı düşünüyorlar.

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=VoJdDY9xkqQ?ecver=1]

 

LEAGUE OF LEGENDS’A YENİ ULUSLARARASI TURNUVA MI GELİYOR?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!