Hextech Görünümü Nasıl Ortaya Çıktı?

Hextech Görünümü Nasıl Ortaya Çıktı?

12
0

Riot Games, resmi internet sayfası üzerinden yayınladığı bir makale ile Hectech’in görsel dilini ve bu görünümün nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgileri oyuncularla paylaştı.

Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Hextech Görünümü Nasıl ortaya Çıktı?

Görsel tasarım konusundaki arayışlarımız sürerken, hikâye takımımız da Piltover’ı daha iyi bir şekilde ortaya çıkartmaya çalışmaktaydı. İlk konsept görsellerini ve hikâyenin gittiği yönü oluşturmalarının yanı sıra, “hextech” adı verdikleri bir teknolojinin de ilk örneklerini göstermeye başlamışlardı. Hextech, bir anlamda doğuştan sihre yeteneği olmayan kişilere bu fırsatı veriyordu. Jayce’in çekici, Heimerdinger’ın aletleri veya Vi’ın eldivenleri gibi şeyleri buna örnek olarak gösterebiliriz.

Gücünü makinelerden alan bir sihir fikri gerçekten ilgimizi çekti ve kendimize şu soruyu sormamıza neden oldu: “İstemcimiz, oyuncuların bu sihirli dünyayla etkileşime girmek için kullandığı bir hextech araç olsa çok hoş olmaz mı?” Bu soru arayüzü üzerine inşa ettiğimiz bir temel taşı görevi gördü ve bazı temel şekil ve renkleri bu görsel dilin etrafında şekillendirmeye başladık.

Hextech Metanın Dili

Bu görünüş ve hissiyatı ölçeklenebilir bir çözüme tamamen dönüştürebildiğimizden emin olabilmek için, işin en temeline inip oradan başlamaya karar verdik. Hextech ve Piltover için hazırlanmış konsept görselleri üzerinde yaptığımız çalışmalar neticesinde, teknolojinin tamamını üç temel şekle indirgedik:

 

Her Şey Nasıl Bir Araya Geldi?

Bu şekillerin bir hextech görsel dili ile içe içe geçirilmesi, arayüzün önemli kısımlarına dikkat çeken gösterişli bir çerçeve oluşturuyor. Hextech metalinin League of Legends istemcisinin her yerinde kullanılmasıyla, her bir şeklin birbiriyle ahenk içinde önemli noktalara dikkat çektiğini görebiliyorsunuz.

HExtech Sihrinin Dili

Hextech sihri, istemcinin çeşitli sayfalarında dolaşırken size eşlik ediyor ve dikkatinizi bu tecrübenin önemli noktaları üzerinde yoğunlaştırmanızda size yardımcı oluyor. Temel düğmeler ve önemli arayüz öğeleri bu sihri barındırıyor ve oyuncunun dikkati bu etkileşimlere çekiliyor. Her ne kadar bu unsur birçok farklı şekilde karşımıza çıksa da, her zaman takip ettiği bazı temel ilkeler bulunuyor:

TEMEL İLKELER:

♦ KIVAM

Hextech sihrinin kendine has bir ağırlığı var; su ile duman arasında bir yerlerde.

♦ YÖN

Her zaman belli bir yönde hareket ediyor; sihrin zeki yanı, insanları yönlendirmeye elverişli.

♦ DEĞER

Oyuncunun dikkatini çekmek için en yüksek değerlerin kullanılması gerekiyor; parlak görüntüler tecrübenin en önemli kısımları için saklanıyor.

Tüm Bunlar İstemcinin İçerisinde Nasıl Görünüyor?

Hextech tasarım dilinin temellerini belirlediğimize göre, artık işin ilgi çekici kısmı olan her şeyin Güncellenen LoL İstemcisi’nde nasıl göründüğüne geçebiliriz. Okumaya devam ettikçe her bir tasarım unsurunun belli bir sorunu çözmede ne kadar büyük bir rol oynadığını göreceksiniz.

Arayüz Katmanı

Ana özelliklerden tutun da yan bilgilere kadar her şey arayüzün üst katmanını kaplayan metal çerçevelerle kaplı ve bu, tüm dikkati önemli kısımlarda yoğunlaştırıyor.

 

Etkileşim Katmanı

Oyuncunun istemciyle etkileşime girmekte kullandığı yöntemler arayüz katmanı ile iç içe bulunuyor. Kullanıcı arayüzünün bu katmanları ise üç ana etkileşim türüne ayrılıyor: Oynanış, İkincil ve Kullanılabilirlik.

♦ OYNANIŞ

Mavi “Hextech Sihri” düğmesi istemcide çok az görülüyor ve sadece oyuncunun oyunun kendisi ile ilgili eylemlerle etkileşime girdiği zamanlarda kullanılıyor.

♦ İKİNCİL DÜĞMELER

Altın renkli düğmelere istemcinin her yerinde rastlanabiliyor ve bunlar ikincil bilgilerle etkileşim sağlıyor. Arayüzün içerisinde dolaşmak, açılan pencereleri kapatmak ve bir şeyler satın almak için kullanılan düğmelerin hepsinde benzer bir görünüm ve stil kullanılıyor.

♦ KULLANILABİLİRLİK ARAYÜZÜ

Kullanılabilirlik seviyesindeki düğme ve arayüz öğeleri oyunculara bilgi aktarmakta kullanılıyor. Sıralamak, filtrelemek ve ipuçları gibi şeyler bu tür arayüz etkileşimlerinin arasına giriyor.

League of Legends’ın Gelecekteki Görünümü

Her ne kadar bu görsel tasarım Güncellenen LoL İstemcisi’nde yaygın olarak kullanılacak olsa da, League of Legends’ın stilinin görüldüğü tek yer burası olmayacak. Hextech, çoktan birkaç farklı mecra üzerinden dünyaya yayılmaya başladı bile. Bunun birkaç örneğini burada görebilirsiniz: