Espor Türkiye’de İlk Kez Seçmeli Kulüp Dersi Oluyor

Son Güncelleme Tarihi:

Giderek büyüyen oyun dünyası karşısında eğitim sektörü de sessiz kalmadı. Kingston firmasının desteği ile İzmir’de bulunan Ekin Koleji, seçmeli ders olarak espor derslerini vermeye başladı.

Norveç’teki Garnes Vidaregåande Okulunda bu yıl uygulamaya konulan seçmeli e-Spor kulübü dersleri Türkiye’de pilot olarak uygulanmaya başlandı. Garnes Vidaregåande Skole, Ekin Koleji ve Kingston işbirliği ile ortak olarak yürütülen projede, öğrencilerin gelişen e-Spor kültürüne adaptasyonlarının sağlanmasının yanı sıra el-göz koordinasyonu, problem çözme becerisi, takım ruhu ve iletişim becerilerini geliştirme hedefleniyor. Daha hızlı reaksiyon zamanları için refleks egzersizleri, daha iyi bir performans için doğru beslenme ve fitness programlarından da destek alındığı e-Spor derslerinde, öğrenciler keyifli bir öğrenme ortamında 21. yüzyıl becerilerini geliştiriyorlar.

Kulübü seçen öğrenciler 3 yıl süre içerisinde haftalık 2 saat eğitim alacaklar. Kulüp programına öğrenciler için e-Spor dersleri koyan okul yönetimi dünyanın dört bir yanında bulunan öğrencilerin hayalini gerçekleştirdi. Ekin Koleji öğrencileri, haftada 2 saat oyun oynayacaklar ve bu oyunlar ile birlikte bilişsel yeteneklerini geliştirecekler. Ayrıca Türkiye’deki projenin yürütücüsü Ahmet BORA ve Oğuzhan BİLİR, öğrencilerin haftada 2 saat boyunca tek yapacağı şeyin oturup oyun oynamak olmadığını, bu oyunlarda kullandıkları refleksleri, fiziksel dayanıklılığı ve gücü arttırmak adına çalışmalar yapacaklarını belirterek yakın gelecekte bu programın müfredata alınacağına inandıklarını söylediler.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

Tolga Öztürk

Yazar, oyun geliştirici, topluluk yöneticisi, iş geliştirme uzmanı olarak çalışmış ve çalışmaya devam etmekte. TARTARUS adlı oyunun da yapımcılarından.