DotA'dan Dota 2'ye, koskoca 4 sene!

14
0

Dün DotA’nın, Valve’ın entellektüel varlığı haline gelmesinin 4. yıl dönümüydü. 5 Ekim 2009 tarihinde DotA’nın bir daha asla aynı olmayacağı biliniyordu. Sadece mod olma anlamında değil, video oyun sektöründe de önde gelen isimlerden biri haline gelen IceFrog, Valve’de bir grubun liderliğini yapacağını açıklamıştı.

Elbetteki bu açıklamanın ardından tüm DotA toplulukları şok olmuştu, kimse IceFrog’un ne yapacağını bilmiyordu. Bu dönemdeki en büyük iddia IceFrog’un, Valve’deki  Counter-Strike ve Team Fortress içerisindeki modları bünyesine katmasında aynı politika sonucu işe alındığıydı.

 

dota 2 heroes

 

Bu olay tam da DotA’dan ilham alan ve aralarında League of Legends, Demigod ve Heroes of Newerth gibi oyunların çıkmaya başladığı anda olmuştu. Dürüstçe söylemek gerekirse kimse bu oyunlarının DotA’dan daha iyi olacağını veya DotA’nın yaşattığı heyecan seviyesine erişebileceğinden emin değildi.

2009 yılında Valve, IceFrog’u ve DotA haritasını bünyesine kattığında, harita sadece diğer kullanıcılarla yarışmamıza olanak sağlayan çok hassas bir terazi şablonu olarak görülüyordu.Çoğu bireyin gözünde Valve’ın planı, IceFrog’un usta elleriyle DotA’nın ruhunun zincirlerini kırmasıydı. Bu planda ise yeni bir oyun oluşumundan ziyade, DotA’nın geliştirilmesi vardı. 2010 yılında Valve’ın planının DotA’nın direkt bir çevirisi şeklinde, yani devam niteliği taşıyan bir oyun şeklinde olması herkesi şaşkına çevirmişti.

 

dota 2 pudge

 

Şimdi bu olaylardan 4 yıl sonra bulunduğumuz yerde, Warcraft 3’ün haritası artık Valve’ın tescilli bir markası olarak duruyor. Geçen senelerin ardından DotA hakkında konuşulurken insanların akıllarında Dota 2 karakterleri canlanıyor. Dota 2, DotA ruhunu ve yapısını devam ettiren oyun olarak biliniyor. Yapılan turnuvalarla da e-spor dünyasını sallayan Dota 2, The International gibi bir turnuvaya da imzasını atarak tüm sahneyi izlerinin arkasında bırakmayı başarıyor.

Gelecek senelerde daha büyük ve gelişmiş organizasyonlarla, oyun içi özelliklere nice DotA’lı yıllara!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş!
Yazar

GameXNow

GameX Dijital Eğlence ve Oyun Fuarı'nın resmi oyun haber sitesi!

Gerekli Alanları Doldurun *