2016’nın Yeni Şampiyonları Hakkında…

2016’nın Yeni Şampiyonları Hakkında…

8
0

Riot Games, resmi internet sayfası üzerinden yayınlanan geliştirici günlüğü makalesi ile 2016 yılında yüzünü gösteren 6 şampiyon ve bu şampiyonlar hakkında yapılan doğru ve yanlışları oyuncularla paylaştı.

Yazının tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

Virtüöz, Jhın

Neleri doğru yaptık?

Doğrusunu söylemek gerekirse Jhin’den fazlasıyla memnunuz. 100. oyundan sonra bile eğlenceli kalmayı başaran kendine has temel saldırı animasyonları, taşıyıcı oynanışına yeni bir soluk getirdi. Bu durum nişancı güncellememizle uyum içerisindeydi ve “tüm nişancıların kendilerine has temel saldırıları olmalı” amacımız için de bir emsal teşkil etti.

Siz her oyunda Vadi’yi harika bir “sanat eserine” dönüştürürken; o da karanlık kişiliği ve sesiyle size eşlik ediyordu. Shen ve Zed ile olan hikâye örgüleri topluluk tarafından fazlasıyla beğenildi ve yeni bir şampiyon, eski şampiyonların hikâyelerini genişlettiğinde oyuncuların da daha fazlasını öğrenmek için sabırsızlanmaya başladıklarını düşünüyoruz.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Jhin’in kendine özgü bazı güçlü yönleri bulunuyor (muazzam derecede uzun menzilli yetenekleri, rakiplerini uzak mesafeden yere sabitleyebilmesi gibi) ve ona diğer SG taşıyıcılarına kıyasla daha düşük bir saldırı hızı (ve dolayısıyla daha düşük sürekli hasar) vererek bu durumu dengelemeyi amaçlamıştık. Ancak her ne kadar “hedef tahtası” türü ortamlarda daha az hasara sahip olsa da, gerçek maçlar sırasında diğer taşıyıcılara benzer sayılara ulaşabiliyor. Nişancıların her bir temel saldırının ardından yeniden pozisyon alması gerekliliği, düşündüğümüzden daha az hasar kaybetmesine neden oldu.

Neler öğrendik?

Biraz daha açmak gerekirse: Geliştirme aşamasında Jhin için gerçekten tatmin edici bir oynanış tasarlamamız uzun sürmedi; ancak onu istediğimiz noktaya getirmekte biraz zorlandık. Jhin’in takımına sağladığı kendine özgü faydalar üzerinde yoğunlaştık ve bu da W’su ile rakiplerini uzak mesafeden yere sabitleyebilmesi veya muazzam bir ulti menziline sahip olması gibi şeylere sebep oldu. Genel olarak, Jhin’in her yeni şampiyonla birlikte oyuna yeni görsellik ve stratejiler ekleme amacımızın harika bir örneği olduğunu düşünüyoruz.

 

Aurelıon Sol

Neleri doğru yaptık?

Aurelion’un görselleri üzerindeki çalışmalarımızdan gerçek anlamda gurur duyuyoruz. Harika bir sanatçılık ve arka planda çalışan hatırı sayılır teknoloji, bana göre şimdiye kadar çıkardığımız en etkileyici şampiyonlardan birini oluşturmamıza olanak sağladı. Buna ek olarak kendini beğenmiş ve etrafındakileri küçümseyen kişiliği, tam da kudretli bir uzay ejderhasından bekleyeceğiniz gibi.

Ayrıca, Aurelion’un yetenek seti de kendine has bir yerde bulunuyor. Onu haritanın bir köşesinden diğerine uçup çevresindeki dev süpernova ile tüm bir takımı sersemletirken görmek gerçekten harika ve benzer rollerdeki şampiyonlardan onu ayıran şeyin ne olduğunu söylemek gerçekten çok kolay.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Her ne kadar Aurelion’un oynanışı birçok açıdan kendine özgü olsa da, bu şampiyon için amaçladığımız bazı şeyleri başaramadık. “Yıldız pasifi” üzerine kurulu oynanışı aslında sorunlu değil (ne can sıkıcılık ne de dengeleme açısından); ancak bu oynanış o kadar farklı ki, oyuncuların sadece küçük bir bölümünün ilgisini çekiyor. Zor ve sabır gerektiren oynanışı bazı diğer yetenek setlerine göre Aurelion Sol’ün daha az ilgi çekmesine neden oluyor.

Neler öğrendik?

İlgi çekici temaları daha erişilebilir bir oynanışla birleştirmek muhtemelen daha iyi bir fikir. Birçok oyuncu, yıldızları yok eden bir gök ejderhasını oynamak isteyecektir; ancak Aurelion Sol’ün oyun stili oyuncu kitlesini de daraltıyor.

 

Talıyah

Neleri doğru yaptık?

Devasa duvarı ve havaya savurma kombosuyla League of Legends’daki başka hiçbir şampiyonun yaşatamayacağı, heyecan verici anlara sebep olabiliyor. Doğru zamanda kullanılan Taliyah yetenekleri gerçekten çok güçlü ve tatmin edici olabiliyor. Bunu izlemesi de en az oynaması kadar ilgi çekici.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Taliyah çok büyük bir potansiyele sahip olsa da, onu etkili bir şekilde oynamanın biraz fazla zor olduğunu düşünüyoruz. Mekanik karmaşıklığı ve stratejik düşünme gereksinimleri, aslında basitmiş gibi görünen yetenek setini fazlasıyla karışık hâle getiriyor. Haritada dolaşarak rakiplerini tuzağa düşürmeye dayalı oynanışı, koordine oyunlarda çok daha etkili olabiliyor ve bu yüzden de güçlü olduğu dönemlerde profesyonel arenadaki rakiplerine karşı büyük bir üstünlük kuruyor (tıpkı Azir ve Kalista gibi).

Oynanış zorluğu ve “pro problemleri”, uzun bir süre boyunca tam olarak dengelenememesine sebep oldu. Ancak denge terazisinin her iki tarafında da geçirdiği zamanın ardından artık iyi bir noktaya geldi. İyi oyuncular onu başarılı bir şekilde kullanabiliyor; fakat haritada istedikleri gibi at koşturamıyorlar.

Neler öğrendik?

Taliyah’nın ardından yetenek setlerinin profesyonel oyuncular için aşırı güçlü bir hâle gelerek ortalama oyuncuları da kötü şekilde etkilemesi sorununa daha fazla önem vermeye başladık. Uzun vadede, kullanılabilirliği üzerinde de çalışmak istiyoruz.

 

Kled

Neleri doğru yaptık?

Kled şimdiye kadar yaptığımız en çılgın seslendirmelerden birine sahip ve en beklemediğim pano başlıklarında bile ona ait sözlerle karşılaşabiliyorum. Ayrıca Skaarl o kadar sevimli ki ödleklik ettiğinde bile ona kızamıyorsunuz.

Oynanışı da karakterini çok iyi yansıtıyor. Hayatta kalmanın tek yolu her şeyinizi ortaya koymak. Son olarak, Kled’in ortalama LoL oyuncularına hitap etmesinden memnunuz ve tüm beceri seviyeleri için eğlenceli bir şampiyon olduğunu düşünüyoruz.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Geriye dönüp baktığımda, Kled’in tasarımının ona bineksiz olduğu zamanlarda daha fazla kontrol sağlamasını isterdim. Oyuncuların W’sunun etrafında yeterince etkili oynadıklarını düşünmüyorum ve Q->E kombosunun da Ayı Oltası’na karşı oynamayı zorlaştırdığı görüşündeyim.

Neler öğrendik?

Kled gerçekten yapmak istediğimiz şeyi yapıp ardından bunun doğurduğu sonuçları görmemize çok güzel bir örnek. Bu “sonuçlarını düşünmeden harekete geç” yaklaşımı bazı oyuncuların gerçekten sevdiği, bazılarınınsa pek sevmediği şampiyonlar ortaya çıkarıyor. Bu tür yaklaşımları gelecekte yine kullanacağız; ancak bu sürekli olmayacak.

 

Ivern

Neleri doğru yaptık?

Bazen yalnızca “iyi biri” olmak çok güzeldir. Ivern o kadar eğlenceli ve mutlu bir ağaç ki onunla orman gezintilerine çıkmaktan gerçekten keyif alıyorum. Oyundaki ciddi ve sert kişiliklerin yanına böyle eğlenceli ve arkadaş canlısı karakterler de ekleyebilmemiz beni mutlu ediyor. Sırf o komik yürüyüşü bile onun çok eğlenceli bir şampiyon olmasını sağlıyor.

Ivern’ün oynanışının orman ekosistemimiz için uzun vadeli bir yatırım olmasını istedik. Tamamıyla yeni oyun stilinin, ormanı yüzlerce oyun boyunca ilgi çekici tutacağını düşünüyoruz. Yetenek setinde bu kadar çok kendine has şey olması gerçekten inanılmaz (takım hâlinde atılma, çalılık, orman oynanışı) ve bize göre yapabileceğimiz en “garip” şampiyon. Bu ayrıca (Aurelion’a kıyasla) uyumlu tema ve oynanışın birbirlerini daha da iyi bir hâle getirmesinin güzel bir örneği.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Ivern ilk çıktığında biraz zayıftı ve sanırım bu da kendine has oyun stilinin oyuncular tarafından benimsenmesini zorlaştırdı. Onu biraz güçlendirdik ve bana göre şu anda iyi ve sağlıklı bir yerde bulunuyor. Ivern hakkındaki tek pişmanlığım, ilk çıktığında karşılaştığımız Daisy hataları. Bu hatalar son birkaç yama boyunca düzeltildi; ancak kendimize daha yüksek standartlar belirlememiz gerekiyor ve dost yapay zekalarını iyileştirmek için çalışmaya devam edeceğiz.

Neler öğrendik?

“Hasar vermeyen ormancı” gibi çılgınca fikirler işe yarayabiliyor. Böyle şeylere en baştan karar vermek işleri biraz zorlaştırıyor; ancak bununla birlikte yeni şampiyonlar oluştururken izlediğimiz alışılagelmiş yöntemleri izlemek yerine, bizi iddialı bir amaç uğrunda problem çözmeye itiyor.

 

Camılle

Neleri doğru yaptık?

Camille’in gerçekten tatmin edici bir kişiliğe ve oynanışa sahip olmasından genel anlamda memnunuz. Kanca Atışı’nın sağladığı hareketlilik ve “tam kararında” hassasiyet, zamanlama ve karar verme gereksinimleri, onu Bronz’dan profesyonel oyunculara kadar herkesin zevk alacağı, beceri üzerine kurulu bir şampiyon yapıyor.

Keskin zekâsı ve şık görüntüsü, ne zaman onu oynarken “zayıf” bir düşmanla karşı karşıya gelsem yüzümde aşağılayıcı bir gülümseme oluşmasına neden oluyor. Ayrıca olgun bir profesyonelin bu işlerin nasıl yapıldığını göstermesini izlemek gerçekten çok keyifli. Takım, sadece bacaklarını kullanarak saldırabilen bir şampiyon yapabilecekleri konusunda ısrar ettiğinde buna şüpheyle yaklaşmıştım; ancak kesinlikle beni haksız çıkarmayı başardılar.

Neleri daha iyi yapabilirdik?

Camille diğer yeni şampiyonlarla kıyaslandığında “kendine has stratejiler” sunmuyor; ancak ben yine de R’sinin asla yerinde durmayan şampiyonlara karşı epey güçlü olduğunu düşünüyorum (ve bu konuyu zaman zaman Meddler’la da tartışıyorum). Son birkaç haftadır yasaklanma sıklığı fazlasıyla yüksekti ve ilk çıktığında kesinlikle fazla güçlüydü. Sayıları dengelendikçe ona karşı oynamak da daha az can sıkıcı olmaya başlayacaktır. Güç seviyesini yakından takip edeceğiz.

Neler öğrendik?

Belirgin güç anları ve “oyunu allak bullak eden” yetenekler oyuncuları yeni bir şampiyonla tanıştırmak için harika bir yöntem. Ayrıca beceri gerektiren bir oynanış ve açık, kendine has stratejiler, oyuncu ve karakter arasında uzun süreli bir bağ oluşmasını sağlıyor. Buradaki ikilemse, şampiyon fazla güçlü olduğunda bu “oyunu allak bullak eden” yeteneklerin can sıkıcı hâle gelmesi.

Sırada ne var?

2016’yı aradan çıkardığımıza göre gelin Şampiyon ekibimizin 2017’deki planlarına bir göz atalım.

Çıtayı yükseltmek – LoL şampiyon geliştirme sürecinde zaman zaman kalıcı olarak çıtayı yükselten oynanış, görsel ve tema atılımları yaptığımızı düşünüyorum. Kendimizi her açıdan geliştirerek 2017’yi de böyle bir yıla dönüştürmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Büyük sürprizler – LoL’e yeni şampiyonlar eklemenin iyi yanlarından biri de istediğimiz her şeyi yapabiliyor olmamız. 130’un üzerinde şampiyonun ardından işler biraz zorlaşmış olsa da, hâlâ yapabileceğimiz yeni şeylerin olduğunu düşünüyoruz.

Derin yankı – Bu, League of Legends’ın ihtiyaç duyduğu fikir ve karakterleri bulmaya çalıştığımız, şampiyon geliştirme sürecinin başlangıç aşamalarıyla ilgili. Bu noktada kendine has veya zekice bir fikir yeterli olmuyor. Oyuncuların hayallerini süsleyen ve en sevdikleri karakter olmaya aday şampiyonlar oluşturmak istiyoruz. Yılda sadece altı yeni şampiyon çıkardığımızdan, oyuncular arasında derin yankı bulmalarını ve LoL’ün herkes için ilgi çekici kalmasını amaçlıyoruz.

“Pro probleminden” kaçınmak – Oynanış tasarımlarımızda son birkaç yıldır sıkça karşılaştığımız sorunlardan biri, fazlasıyla karmaşık veya koordinasyon üzerine kurulu yetenek setleri oluşturmamız. Bu yetenek setleri profesyonel arenayı alt üst ettiğinden, genel oyuncu kitlesi için tamamen kullanılamaz bir hâle getirilmeleri gerekebiliyor. Amacımız öğrenmesi kolay, ustalaşması zor tasarımlar yapmak olsa da bazen bunu tutturamayabiliyoruz.